Przejdź do treści
OceanSphereDEENPL
OceanSphereENGINES
Biblioteka› Electrical› Kable i okablowanie› Kabel pomiarowy
Kable i okablowanie

Kabel pomiarowy

Kabel pomiarowy niesie niskopoziomowe sygnały analogowe i cyfrowe -- pętle 4-20mA, wskazania termopar i RTD, dane magistral cyfrowych -- między czujnikami polowymi a systemami sterowania, a jego ekranowanie i skręt par liczą się bardziej niż obciążalność prądowa.

96modeli
Eland Cables
Wiedza

Co sprawdzić w Kabel pomiarowy.

96 modeli od Eland Cables w Kabel pomiarowy. Poniżej pełna lista modeli.

Co definiuje kabel pomiarowy

Kabel pomiarowy buduje się do niesienia sygnałów analogowych i cyfrowych o małej energii, a nie mocy. Pętla 4-20mA z przetwornika ciśnienia, przewód termopary lub RTD do wskaźnika temperatury czy cyfrowe łącze magistrali polowej do ustawnika zaworu biegną wszystkie na kablu, którego zadaniem jest zachować słaby, wrażliwy na zakłócenia sygnał przez dziesiątki lub setki metrów koryta kablowego niosącego także trójfazowe zasilanie. Cechami wyróżniającymi są pary ekranowane pojedynczo lub zbiorczo, krótkie skoki skrętu tłumiące zakłócenia indukowane i żyły wymiarowane na jakość sygnału, a nie obciążalność prądową -- większość żył pomiarowych biegnie 0.5 do 1.5 mm². Kable energetyczne i sterownicze dzielą z pomiarowym kadłub i trasę, ale mieszanie obu w tej samej płycie dławikowej czy tym samym nieekranowanym korycie obala cel ekranowania.

Kabel pomiarowy, budowa
Przekrój kabla pomiarowego ze skręcanymi parami: para żył z izolacją, ekran foliowy pary z żyłą odprowadzającą, ekran zbiorczy z oplotu i powłoka zewnętrzna.

Legenda

  1. Powłoka zewnętrzna
  2. Skręcona para żył
  3. Ekran plecionkowy
  4. Żyła uziemiająca
  5. Ekran foliowy pary

Budowa

Żyły i izolacja

Skręcane żyły miedziane cynowane lub gołe, izolowane usieciowanym polietylenem (XLPE) albo gumą etylenowo-propylenową (EPR) na temperatury typowe dla maszynowni. Typy wielożyłowe grupują dwie, trzy lub cztery żyły na parę bądź trójkę.

Ekranowanie

Pary ekranowane pojedynczo (często taśmą aluminiowo-poliestrową z żyłą odprowadzającą) chronią przed przesłuchem między pętlami w tym samym kablu; ekran zbiorczy chroni cały kabel przed zewnętrznymi zakłóceniami elektromagnetycznymi sąsiednich tras energetycznych. Obu razem używa się tam, gdzie pętla karmi krytyczny alarm albo regulator.

Przeczytaj cały przewodnik

Powłoka i pancerz

Powłoka zewnętrzna z mieszanki niskodymnej, bezhalogenowej (LSHF) to standard kabla prowadzonego przez pomieszczenia mieszkalne i maszynowe. Gdzie kabel jest narażony na uszkodzenia mechaniczne -- odcinki na odkrytym pokładzie, płyty podłogowe maszynowni -- pod powłokę dokłada się oplot lub pancerz drutowy.

Dobór i prowadzenie tras

  • Liczba i rodzaj par (para skręcana kontra trójka skręcana) dobrane do rodzaju sygnału -- pętla analogowa, RTD trójprzewodowy, magistrala cyfrowa.
  • Konfiguracja ekranu dobrana do wrażliwości sygnału i długości trasy.
  • Materiał powłoki w klasie LSHF dla przestrzeni z ograniczeniami pożarowymi i toksycznymi.
  • Odległość separacji od kabli energetycznych w tym samym korycie i osobne koryta dla zdwojonych systemów bezpieczeństwa.
  • Klasa własności ogniowych tam, gdzie trasa przecina granicę strefy pożarowej.

Przepisy i klasa

Rozdział II-2 konwencji SOLAS ustala wymagania szczelności ogniowej napędzające wybór kabli i prowadzenie tras przez granice stref pożarowych, a towarzystwa klasyfikacyjne kładą na to własne reguły separacji: okablowanie zdwojonych służb istotnych -- głównej i rezerwowej pompy pożarowej na przykład -- nie powinno biec tym samym kanałem, żeby jeden pożar czy jedno uszkodzenie mechaniczne nie zabrało obu. Ujednolicone wymagania IACS kryją badania kabli (ognioochronność, trudnopalność, niskodymność) oraz uznanie typu, które inspektorzy klasy sprawdzają ze świadectwem wytwórcy przy odbiorze i przeglądzie odnowieniowym. Układy ekranowania i uziemienia pętli pomiarowych karmiących systemy bezpieczeństwa są też oceniane w ramach zatwierdzania rysunków elektrycznych, a nie tylko w karcie danych kabla.

Typowe usterki

UsterkaPrzyczynaSkutek
Chaotyczny odczyt 4-20mAEkran uziemiony na obu końcach, tworząc pętlę masy, albo nieuziemiony wcaleFałszywe alarmy, dryfujące wskazania, nieufność obsługi do przyrządu
Szum sygnału sprzężony z kabla energetycznegoKabel pomiarowy i energetyczny poprowadzone bez separacji w tym samym nieekranowanym korycieUsterki przerywane, trudne do odtworzenia przy diagnostyce
Przebicie izolacjiPrzetarcie tam, gdzie kabel przechodzi przez dławik grodziowy bez przelotki, albo wejście wody zęzowejAwaria pętli, czasem zwarcie wyłączające niepowiązany obwód
Przerwana żyła w nienaruszonej powłocePowtarzane zginanie przy wejściu kabla bez odciążeniaSygnał przerwy czytany jako stała, wiarygodnie wyglądająca wartość -- najtrudniejsza usterka do złapania

Na co zwrócić uwagę u dostawcy

  • Świadectwo uznania typu pasujące do towarzystwa klasyfikacyjnego statku, nie generyczna karta kabla przemysłowego.
  • Certyfikacja badań ogniowych identyfikowalna do faktycznie dostarczonego bębna.
  • Spójne kodowanie kolorami żył i nadrukowane znakowanie metrowe do montażu i późniejszego szukania usterek.
  • Głębokość zapasu w konkretnych liczbach par i typach ekranów używanych na pokładzie, by uszkodzony odcinek dało się wymienić na identyczną budowę, a nie na przybliżenie.

Uziemiajcie ekran tylko na jednym końcu -- zwykle po stronie systemu sterowania -- a na końcu polowym zostawiajcie izolowany; uziemienie obu końców to najczęstsza pojedyncza przyczyna widmowej usterki przyrządu, której żadna kalibracja pętli nie naprawi.

Modele

Modele tego typu.

Najpierw najlepiej udokumentowany model każdego producenta, potem kolejne — 96 z 96 modeli w Kabel pomiarowy. Każdy wiersz prowadzi do danych, dokumentów i uwag serwisowych.

Tylko Eland Cables. Pokaż wszystkich producentów
Eland Cables150/250V Armoured Instrumentation Cable IEC 60092-376 Eland Cables150/250V Instrumentation Cable IEC 60092-376 Eland Cables331 150/250V Eland Cables331 150/250V Armoured Instrumentation Cable IEC 60092-376 Eland CablesASHIMFRC0115 Eland CablesASHIMFRC0175 Eland CablesASHIMFRC01T75 Eland CablesASHIMFRC0215 Eland CablesASHIMFRC0275 Eland CablesASHIMFRC02T75 Eland CablesASHIMFRC0415 Eland CablesASHIMFRC0475 Eland CablesASHIMFRC04T75 Eland CablesASHIMFRC0715 Eland CablesASHIMFRC0775 Eland CablesASHIMFRC1T15 Eland CablesASHIMFRC2T15 Eland CablesASHIMFRC4T15 Eland CablesASHIMFRI0215 Eland CablesASHIMFRI0275 Eland CablesASHIMFRI02T15 Eland CablesASHIMFRI02T75 Eland CablesASHIMFRI0415 Eland CablesASHIMFRI0475 Eland CablesASHIMFRI04T15 Eland CablesASHIMFRI04T75 Eland CablesASHIMFRI0715 Eland CablesASHIMFRI0775 Eland CablesASHIMFRI07T15 Eland CablesASHIMFRI07T75 Eland CablesASHIMFRI1015 Eland CablesASHIMFRI1075 Eland CablesASHIMFRI10T75 Eland CablesASHIMI0215** Eland CablesASHIMI0275** Eland CablesASHIMI02T15** Eland CablesASHIMI02T75** Eland CablesASHIMI0415** Eland CablesASHIMI0475** Eland CablesASHIMI04T15** Eland CablesASHIMI04T75** Eland CablesASHIMI0715** Eland CablesASHIMI0775** Eland CablesASHIMI07T15** Eland CablesASHIMI07T75** Eland CablesASHIMI1015** Eland CablesASHIMI1075** Eland CablesASHIMI10T75** Eland CablesASHIMUI0215** Eland CablesASHIMUI0275** Eland CablesASHIMUI02T15** Eland CablesASHIMUI02T75** Eland CablesASHIMUI0415** Eland CablesASHIMUI0475** Eland CablesASHIMUI04T15** Eland CablesASHIMUI04T75** Eland CablesASHIMUI0715** Eland CablesASHIMUI0775** Eland CablesASHIMUI07T15** Eland CablesASHIMUI07T75** Eland CablesASHIMUI1015** Eland CablesASHIMUI1075** Eland CablesBelden Eland CablesBelden 9402 Eland CablesENA01P05CAPEBK Eland CablesENA01P10CAPEBK Eland CablesENA01P15CAPEBK Eland CablesENA02P05CAPEBK Eland CablesENA02P10CAPEBK Eland CablesENA02P15CAPEBK Eland CablesENA04P05CAPEBK Eland CablesENA04P10CAPEBK Eland CablesENA04P15CAPEBK Eland CablesENA08P05CAPEBK Eland CablesENA08P10CAPEBK Eland CablesENA08P15CAPEBK Eland CablesENA12P05CAPEBK Eland CablesENA12P10CAPEBK Eland CablesENA12P15CAPEBK Eland CablesMGCH-I 12Px1.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 12Px2.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 2Px1.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 2Px2.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 4Px1.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 4Px2.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 6Px1.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 6Px2.5mm2 300/500V Eland CablesMGCH-I 8Px2.5mm2 300/500V Eland CablesNEK 606 BFOU(i) 250V S103 Eland CablesNEK 606 RFOU(i) 250V S101 Cable Eland CablesNEK606 RFOU(c) 250V S102 Eland CablesS104 250V Cable Eland CablesUL1277 IAM/CAM TC-ER Rated 600V Cable Eland CablesXI(i) 150/250V Eland CablesMGCH-I 8Px1.5mm2 300/500V Eland CablesIEC
96 modeli
Chcesz wiedzieć więcej?

Jedno zapytanie. Człowiek je przeczyta i odpowie e-mailem.

Podaj producenta, model i czego potrzebujesz — części, serwisu, drugiej opinii. Każde zapytanie czyta człowiek i odpowiada e-mailem.

Brak danych? Wystarczy zdjęcie tabliczki znamionowej lub części — dołącz je do zapytania.

Często pytane

Trzy pytania, które padają najpierw.

Czy dane dla typu „Kabel pomiarowy” są bezpłatne?

Tak. Każda strona modelu, każdy przewodnik i każda karta katalogowa tego typu są dostępne bez konta. Konto dodaje zapisane wyszukiwania i zapytania, niczego nie odbiera.

Brakuje mojego modelu — co teraz?

Prześlij tabliczkę znamionową. Rozpoznajemy ją ręcznie, dodajemy do biblioteki, a jeśli potrzebujesz części lub serwisu, zapytanie już u nas leży.

Czy możecie zdobyć część do Kabel pomiarowy?

Tak. Podaj producenta, model i czego potrzebujesz — każde zapytanie czyta człowiek i odpowiada e-mailem.